Zabezpečené FTP, hosting Endora a Ubuntu

20. listopadu 2011

V poslední době jsem řešil problém, jak se připojit k FTP na Endoře pomocí FTPS. Na Windows, jmenovitě v Total Commanderu, s tím nebyl problém – v nastavení spojení se zaškrtlo políčko „SSL/TLS“, načež jsem se bez problému připojil. Ať už jsem zkoušel jakýkoliv klient, na Ubuntu jsem toho nemohl dosáhnout, až včera se to konečně podařilo :)


Obecné údaje pro připojení

Zde shrnu údaje, které jsou pro připojení nutné a jsou platné pro všechny FTP klienty s podporou FTPS. Údaje jsou totožné s těmi, které uvidíte v administračním rozhraní na Endoře, tj.:

Servernapř. srv50.endora.cz
Uživatelské jménovaše uživatelské jméno
Heslovaše heslo
Portstandardní port 21, netřeba vyplňovat

Jedinou změnou bude adresa serveru – místo protokolu ftp://, uveďte ftps://, tj. například ftps://srv50.endora.cz.

Aktualizace – vzhledem ke změnám provedeným na Endoře, vám tato adresa nemusí fungovat. Zkuste místo ní použít ftps://srv5.endora.cz, viz tento topic na fóru podpory.

Filezilla

Nastavení tohoto klienta od Mozilly je pro věci neznalého uživatele trošku „záludné“. Zvolíme „Správce míst“ (CTRL+S) a vytvoříme nové místo (nebo upravíme stávající). Nastavení shrnuje tato tabulka:

Hostiteladresa FTP, např. srv50.endora.cz
Portnevyplňujeme
Server Typezde je ta zmiňovaná záludnost – nabídka obsahuje 2 varianty přenosu přes FTPS – první „FTPS – FTP přes implicitní TLS/SSL“ a druhou „FTPES – FTP přes explicitní TLS/SSL“, a teď babo raď, kterou si vybrat. Správnou variantou je „FTPES – FTP přes explicitní TLS/SSL“.
Logon Typevybereme jednu z nabízených možností, nejlépe asi „Zeptat se na heslo“, popř. „Normální“
Uživatelské jménovaše uživatelské jméno
Heslopřípadné heslo (vyžadováno při „Logon Type“ „Normalní“)

Následná komunikace by už měla být vedena přes FTPS. Při připojení na vás asi vyskočí okno vyžadující potvrzení certifikátu od Endory, potvrdíte kliknutím na „Yes“ (či jak to tam bylo).

bareFTP

Při mých pokusem jsem narazil i na tohoto malého FTP klienta. Připojení se podařilo prakticky ihned, stačilo jenom vyplnit údaje podle tabulky nahoře („Obecné údaje pro připojení“) a v nastavení (Edit → Preferences) na kartě „FTPS“ odškrtnout položku „Verify server certificate“. BareFTP je rozhodně zajímavý program, škoda té nestability – při odpojení a následném připojení program spadl.

gFTP

Připojení v gFTP se mi bohužel nepodařilo nastavit, můj pokus skončil na chybové hlášce „Podpora FTPS není k dispozici, protože podpora SSL nebyla zakompilována.“. Dál jsem to neřešil.

Líbí se vám tato stránka? Podpořte autora.
Become a Patron! Buy me a coffee