Skončil Posterous

24. června 2013

Tento blog běžel dlouhou dobu na platformě Posterous. Až do letošního května. To totiž Posterous skončil poté, co ho před víc jak rokem koupil Twitter.


Když jsem tento blog zakládal, tak jsem prostě nenašel nic lepšího. Při svém rozhodování jsem vyloučil WordPress, Blogger, Blog.cz, Bloguje.cz (které stejně skončilo v červnu 2012) a mnoho dalších variant. Nevyhovovaly mi z různých důvodů, tak jsem zkusil Posterous. Nedá se říct, že by to bylo kdo ví jak super. To vůbec ne. Ale šlo to.

Když Posterous oznámil, že letos končí, stanul jsem opět před rozhodnutím, kam že jenom blog přesunu. Nakonec jsem skončil u toho, že jsem si napsal vlastní řešení, umístil ho pod vlastní doménu a na vlastní hosting. Vytvořil jsem si takové menší Posterous :) Vznikl Blogista.cz.

Psát si vlastní řešení byla varianta, které jsem se hodně dlouho snažil vyhnout. Jsem ale rád. Hlavní výhody vlastního řešení vidím v tom, že mám vše absolutně pod kontrolou a články můžu psát pomocí Texy syntaxe. Na Posterous byla jen možnost použít WYSIWYG (a u každého článku tím pádem ručně poupravovat generovaný HTML), nebo tam myslím byla možnost používat Markdown. Jenže – Markdown je divnej a WYSIWYG vysloveně příšernej. To člověka úplně přestane bavit psát články. Psaní v Texy je oproti tomu radost.

Posterous naštěstí nabídl svým uživatelům ke stažení kompletní kopii jejich blogu, takže migrace na vlastní systém byla celkem pohodová (i když trocha ručního čištění po konverzi HTML → Texy byla potřeba) a nemuselo se s ní spěchat. Data byla offline, takže bylo dost času navrhnout, připravit a odladit vlastní řešení.

současné době běží na stejných základech jako tento blog i další dva weby, které píše Jan Šorčík – filmová Filmage, na které naleznete množství filmových „minirecenzí“ a potom Honzův osobní blog, na kterém publikuje články na řadu různých témat – od nedávných povodní až po třeba 27 nepsaných pravidel studia na VŠ.

Počet blogů ale rozhodně není konečný – už možná v blízké době vzniknou další blogy od dalších autorů. Uvidíme, co nám budoucnost přinese :)

Líbí se vám tato stránka?